סוגי רישיונות נהיגה בישראל

עורך דין תעבורה שי גלעד - סוגי רישיונות נהיגה בישראל

האם אי פעם יצא לכם לסובב את רישיון הנהיגה שלכם ולבחון את החלק האחורי של כרטיס הפלסטיק שברשותכם ולנסות להבין איזה רישיון שייך לכל ציור? בואו נעשה מעט סדר.

נהיגה ללא רישיון אסורה על פי חוק. בישראל, סעיף 10 לפקודת התעבורה אוסר על נהיגה ללא רישיון בתוקף ומטיל אחריות על מי שמרשה למי שאין לו רישיון לנהוג ברכבו.

נתפסת נוהג ללא רשיון נהיגה, רשיונך נשלל על עברות תנועה או על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, נעצרת בגין נהיגה בשכרות, צור קשר עם משרדנו עד היום לקבלת מידע ויעוץ מקצועי 03-7169977

סוגי רישיונות נהיגה בישראל ופקודות התעבורה


1. רישיון נהיגה דרגה A2 – רישיון זה הוא רישיון לנהוג באופנוע שנפח מנועו הוא עד 125 סמ"ק . כלומר, מדובר על אופנועים קטנים שנפח המנוע שלהם אינו עולה על 11 קילווט (KW). בשפה הפשוטה מדובר על רישיון לקטנוע. רישיון מסוג A2 ניתן להוציא החל מגיל 16.

2. רישיון נהיגה דרגה A1 – רישיון זה מאפשר לנהוג באופנוע שספק מנועו הוא עד 35 קילווט (KW) . מדובר על אופנועים פשוטים המאפשרים נהיגה יום-יומית בכבישים. רישיון מסוג זה ניתן להוציא החל מגיל 18. כמו כן אופנוע זה יכול לשמש כאופנוע להגשת עזרה ראשונה אם ניתן לכך אישור מרשות הרישוי.

3. רישיון נהיגה מסוג A – הינו רישיון לנהוג באופנוע שהספק המנוע שלו עולה על 35 קילווט (35 KW). "שדרוג" רישיון הנהיגה מאופנוע A1 לa דורש שנת המתנה אחת. נהיגה על אופנוע מסוג זה אפשרי על כמה סוגי אופנועים: אופנוע כביש שניתן להגיע איתו עד למהירות של 300 קמ"ש, אופנועי "שטח" ואופנועים דו שימושיים שמשלבים רכיבת כביש ורכיבת שטח.

4. רישיון נהיגה דרגה 1 - רישיון ייחודי רק בישראל! מיועד לנהיגה בטרקטור ואולם איננו כולל טרקטור משא , במכונה ניידת, מתקן הרמה נייד המיועד להרים אנשים מתוך משטח עבודה, טרקטורון ורכב שטח. בנוגע למלגזה- החל מ1.9.2006 חובה בישראל לקבל רישיון נהיגה לצורך שימוש במלגזה. ההיתר להפעלת מלגזה נרשם ברישיונו של הנהג במידה ועבר הכשרה. לאחר שעבר את ההכשרה המתאימה רשאי נהג עם רישיון נהיגה 1 לנהוג במלגזה שכושר הנשיאה שלה (הרמה) הוא עד 20 טון .

5. רישיון נהיגה דרגה B – רישיון מסוג זה מקנה נהיגה ברכב פרטי מסחרי עד 3.5 טון ועד 8 נוסעים בנוסף לנהג. יש לציין כי מי שהוציא רישיון מדרגה זו לפני 1 בינואר 2007 רשאי לנהוג ברכב עד 4 טון, (תקף רק בישראל). תקף גם לטרקטורון, אמבולנס, רכב לכיבוי אש, רכב חילוץ ו/או בכל רכב אחר שאושר על ידי רשות הרישוי כרכב ביטחון (גם רכב זה צריך להיות עד משקל של 3500 ק"ג).

6. רישיון נהיגה מסוג C1 – רישיון מסוג זה מקנה נהיגה ברכב מנועי מסחרי וברכב עבודה שמשקלו הכולל המותר על פי רישיונו עולה על 3500 ק"ג אבל אינו עולה על 12,000 ק"ג- כלומר, רישיון למשאית. מי שהוציא רישיון מדרגה זו לפני 1 בינואר 2007 רשאי לנהוג ברכב עד 15 טון (תקף רק בישראל).

7. רישיון נהיגה מסוג C – רישיון לרכב מעל 12,000 ק"ג – כלומר רישיון למשאית ללא הגבלת משקל. על מנת להוציא רישיון זה יש להיות בעל ותק של לפחות שנה ברישיון מסוג C1. יש לעבור קורס נהגי רכב כבד. הגיל המינימלי להוצאת רישיון זה הוא 19 שנים.

8. רישיון נהיגה מסוג C+E – רישיון לרכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 3,500 ק"ג גם אם צמוד אליו גרור או נתמך . על מנת להוציא רישיון זה יש להיות בעל ותק של לפחות שנה ברישיון מסוג C. הגיל המינימלי להוצאת רישיון זה הוא 20 שנים.

9. רישיון נהיגה מסוג D2 – רישיון לנהוג במיניבוס ציבורי עד 5 טון.

10. רישיון נהיגה מסוג D3 – רישיון לנהוג במיניבוס פרטי עד 5 טון.

11. רישיון נהיגה מסוג D1 – רישיון ברכב בו מספר מקומות הישיבה איננו עולה על 16 איש למעט הנהג. כלומר, רישיון זה מתייחס למונית, רכב סיור ואוטובוס זעיר. לקבלת רישיון זה יש צורך בשנתיים וותק ברישיון מסוג B או C. גיל מינימאלי לקבלת רישיון זה הוא 21 שנים.

12. רישיון נהיגה מסוג D – רישיון זה מקנה נהיגה באוטובוס ובטיולית. גם לקבלת רישיון זה יש צורך ב לקבלת רישיון זה יש צורך בשנתיים וותק ברישיון מסוג B או C והגיל המינימאלי לקבלת רישיון זה הוא 21 שנים.

זכרו!!! נהיגה ללא רישיון אסורה על פי חוק. בישראל, סעיף 10 לפקודת התעבורה אוסר על נהיגה ללא רישיון בתוקף ומטיל אחריות על מי שמרשה למי שאין לו רישיון לנהוג ברכבו. באופן כללי מבדילים בין נהיגה ללא רישיון בתוקף של אדם שהיה לו רישיון אך תוקפו פג בגלל שלא שילם אגרה או קנס לבין אדם שמעולם לא היה לו רישיון נהיגה. בעוד שעל מי שנהג ברכב לאחר שפג תוקפו של רישיונו נוהגים בתי המשפט להטיל בעיקר קנסות, על מי שנתפס נוהג ללא שהיה לו רישיון כלל מוטלים עונשי שלילת רישיון, מאסר על תנאי ולעתים גם מאסר בפועל שיכול להגיע עד שנתיים מאסר‏

למידע נוסף: משרד התחבורה - רישוי רכב ונהיגה
לתשומת לב הנהגים: בקרוב תוכלו לשכוח מחידוש הרישיון עד גיל 70

משרד עורך דין תעבורה שי גלעד

משרד עורך דין תעבורה שי גלעד ממוקם ברמת גן, ברח' ז'בוטינסקי 33 , מגדל התאומים 1,המצוי באחד מצירי התנועה הראשיים במדינת ישראל ונגיש מכל מקום בארץ. המשרד מטפל בתיקי תעבורה כולל עברות תעבורה על מהירות מופרזת, נהיגה בשיכרות, תאונות דרכים, פסילת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שלילה על נקודות וכל תיקי תעבורה הדורשים עורך-דין מתמחה בבתי משפט לתעבורה, בתל אביב, חיפה, באר שבע, נתניה, אשדוד, ובכל בתי המשפט בארץ. צור קשר עוד היום לקבלת מידע ויעוץ מקצועי 03-7169977