בית המשפט לתעבורה - זכות היוועצות

בדיון שהתקיים לאחרונה בתיק מ"י 16569-04-15 מ"י נ' עלי איסא – דובר על חשוד שנמנעה ממנו זכות היוועצות בעו"ד. בית המשפט לתעבורה קובע בלשון ברורה כי על סמך הילכת יששכרוב חובה על המשטרה ליידע את החשוד בגין זכות זו. מאחר והחשוד לא היה מיוצג קובע בית משפט כי על סמך הילכת יששכרוב החובה ליידוע חלה על שתי פנים: אחד לחשוד עצמו כי הוא זכאי להיוועצות ע"י עו"ד, השני – החובה חלה על המשטרה להודיע לסנגוריה הציבורית אודות מעצרו של החשוד.

הסיבה להודיע לסנגוריה נעוצה בכך שהחשוד אינו יודע בדיוק מתי הוא קמה לו זכות ההיוועצות (אם בזמן חקירה, לפניה או לאחריה) כמו כן החשוד אינו יודע אם הסנגוריה גובה תשלום עבור הייעוץ ולכן מאחר ואין לו כסף הוא מעדיף לא לפנות.
עוד מרחיב בית משפט לתעבורה כי הרישום של חוקרי המשטרה בטופס ההודעה ביחס להודעה לחשוד על זכותו להיוועץ בעו"ד הנו לקוני אינו מתייחס לכל ההיבטים האמורים. בנוסף, היידוע לסנגוריה אודות מעצרו של חשוד יש בה חשיבות רבה לעניין המשך מעצרו של החשוד. הסנגוריה מודיעה למשפחתו של החשוד ובכך המשפחה דואגת לערבים לעניין חלופת מעצר. לאור זאת נקבע כללים מנחים אודות ההתקשרות בין המשטרה לסנגוריה באמצעות פקס:
1. בידי המשטרה להציג את הטופס הייעודי ודף הפלט ממכשיר הפקסימיליה המאשר את משלוח הטופס הייעודי ואת קבלתו (הכל תוך ציון שעה תאריך ופרטיו המלאים של החוקר)
2. בידי המשטרה להציג את הטופס הייעודי וכן מזכר מאת החוקר השולח בצירוף פרטיו המלאים המציין כי מכשיר הפקסימיליה חיווה שהטופס נשלח והתקבל בהצלחה והכל תוך ציון תאריך ושעה מדויקים.
3. בידי המשטרה להציג את הטופס הייעודי וכן מזכר מאת החוקר השולח בצירוף פרטיו המלאים המתעד שיחת טלפון שקיים עם הסנגוריה הציבורית במסגרתה ניתן אישור לקבלת הטופס במשרדי הסנגוריה הציבורית תוך ציון שעה ותאריך וציון שם הגורם המקבל בסנגוריה בציבורית. הזדמנות סבירה לקבלת הודעה מהסנגוריה על כוונתה להתייצב בתחנת המשטרה לצורך ייעוץ הינה פרק זמן של 20 דקות. משהודיע הסנגור כי בכוונתו להגיע למשרה במועד סמוך יש ככל להמתין לבואו.

מאמרים

משרד עורך דין תעבורה שי גלעד ממוקם ברמת גן, ברח' ז'בוטינסקי 33 , מגדל התאומים 1, המצוי באחד מצירי התנועה הראשיים במדינת ישראל ונגיש מכל מקום בארץ. המשרד מטפל בתיקי תעבורה כולל עברות תעבורה על מהירות מופרזת, נהיגה בשיכרות, תאונות דרכים, פסילת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שלילה על נקודות וכל תיקי תעבורה הדורשים עורך-דין מתמחה בבתי משפט לתעבורה, בתל אביב, חיפה, באר שבע, נתניה, אשדוד, ובכל בתי המשפט בארץ. צור קשר עוד היום לקבלת מידע ויעוץ מקצועי 03-7169977